top of page
Blog: Blog2
Search

Ako sme se mali v Rejdovej? Výnimočne!

Updated: Mar 29, 2021

Už len samotná cesta do dedinky Rejdová, smiech nesúci sa celým autobusom, voňavá štrúdľa a dobrá nálada boli znakom toho, že tento víkend bude naozaj vydarený. A hoci je táto dedinka nenápadná, ukrýva v sebe plno bohatstva, ako sme sa mohli dozvedieť hneď na prvej prednáške o histórii a postupnom budovaní obce. Ján Kolesár, verný rodák z Rejdovej, poznal nielen každú dôležitú udalosť obce, ale aj obyčajné dni a zvyky domácich.

Horný Gemer a obec Rejdová

Postupne sme sa preniesli do prvých tanečných prvkov spolu s Jánom Liptákom, ale keďže nie len tanec, ale i hudba a spev zohráva v tomto regióne veľkú úlohu, veľmi ochotne nám pomohli a hlavne predviedli ukážky Betka Lukáčová, Viera Tomášiková, Marin Huňáková a Mária Brdárska Jánoška. Spomínané dámy nám nielen zaspievali, ale aj prebudili chuť obliekať sa ,,po rejdovsky“. Vidieť a hlavne držať v rukách, prípadne mať na sebe celú históriu sa človeku nepodarí každý deň. Ukážky krojov a ich nosenie nás zaujali natoľko, že interaktivita pri tejto prezentácii určite nechýbala.Do všetkých týchto oblastí prispela najmä Mária Hlaváčová, ktorej patrí najväčšie poďakovanie za celkovú organizáciu a uvedenie do oblasti Horného Gemera.


Po veľmi úspešnej pracovnej sobote nás čakal tanečný dom a zábava v kultúrnom dome, kde sme sa bavili do skorých ranných hodín pri Ľudovej hudbe Ondreja Hlaváča aj spolu s domácimi a s pani starostkou, Slávkou Krišťákovou, ktorej ochota a ústretovosť bola pre nás obohacujúca. Naše pozvanie prijali aj členovia domácej folklórnej skupiny Hôra, ktorí nám ukázali, ako sa to v tej Rejdovej baví.Rýchlo prišla nedeľa a náš odchod do Nitry. Veľmi sa ale tešíme, že s pomocou Ivety Mihókovej a dielne Rejdovka si budeme môcť aspoň kúsok ich domáceho bohatstva priniesť k nám v podobe nových krojov. A neposledné poďakovanie patrí choreografovi, Stanislavovi Marišlerovi, ktorý nám pomôže všetko to, čo sme spoločne zozbierali od domácich, dať do umeleckého rázu v podobe novej choreografie. Už teraz sa veľmi tešíme na náš nový región!


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

367 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page